U okviru financiranja EU programa Erasmus+ započeo je projekt pod nazivom Green Design for Future. U projektu sudjeluju partneri iz Turske, tvrtka U Pro Uluslararasi Mühenislik Müsavirlik Ltd Şti koji je ujedno vodeći član i koordinator projekta, partner iz Rumunjske, organizacija Asociatia de standardizare Din Romania te partner iz Hrvatske, odnosno Hrvatsko društvo željezničkih inženjera (HDŽI).
Projekt je nastao na temelju akcijskog programa EK prema i skupa ciljeva vezanih uz zaštitu okoliša, među kojima izdvajamo cilj koji potiče primjenu alata za smanjenje utjecaja na okoliš i klimatske faktore. Specifičnost ovog cilja je da se primjenjuju već od faze pripreme i izrade projektne dokumentacije u svim projektima prometnog sektora, osobito vezano uz željezničku infrastrukturu i željeznički prijevoz.
Unutar opsega projekta Green Design for Future, glavni cilj je istražiti problematiku i čimbenike utjecaja infrastrukturnih prometnih projekata kako bi se isti realizirali na ekološki prihvatljiv način te analizirati primjenu mjera i radnji koje treba poduzeti već u početnoj fazi projektiranja. U tom kontekstu, partneri će zadane aktivnosti realizirati uz zajednički rad uz pojedinačni doprinos svakog partnera u svom području rada, a planirano je da projekt traje 18 mjeseci.
HDŽI će kroz provedbu projektnih aktivnosti provesti istraživanja u cilju identifikacije uskih grla za radnje koje treba poduzeti vezano uz zaštitu okoliša. Kao produkt će nastati smjernice koje se mogu primijeniti kao mjere zaštite okoliša i smanjenja čimbenika utjecaja na klimatske promjene, već u pripremnim fazama željezničkih infrastrukturnih projekata.
U razdoblju od 4. do 6. kolovoza 2022. godine održan je početni sastanak na kojem su prisustvovali članovi projektnih timova svih partnera. U početnom dijelu predstavnik koordinatora projekta je prezentirao opseg i ciljeve projekta te prikazao sve zadane projektne aktivnosti prema planiranoj dinamici uz podjelu obveza i uloga pojedinih partnera.
Nakon početnog izlaganja predstavnici partnera su svojim izlaganjima predstavili članove projektnih timova te rad svojih organizacija. Na kraju prvog dana sastanka se definirao i usvojio Plan rizika u kojem su identificirani svi čimbenici koji mogu negativno utjecati na zadatke i projektne rokove.
Drugi dan sastanka bio je namijenjen diskusiji oko detalja provođenja projektnih aktivnosti te načina i opsega isporuke projektnih zadataka, što je od presudne važnosti za uspjeh projekta.
U sklopu radionice, a u cilju boljeg međusobnog upoznavanja članova timova, organiziran je zajednički izlet u centralnu regiju Turske, poznatu pod imenom Kapadokija i vilinskim dimnjacima nastalim nakon erupcije nekoliko vulkana i utjecajem vjetra i kiše.
Nakon provedenih svih planiranih aktivnosti početnog sastanka, potvrđeni su termini slijedećih sastanaka, od kojih se neki trebaju održati putem digitalne platforme, a radionice će se održati u Hrvatskoj i Rumunjskoj tijekom slijedeće 2023. godine.